Wiadomości

Potrącenie pieszej na ul. Granicznej – zanim przejdziesz: Daj znak!

Data publikacji 03.01.2017

Policjanci z dąbrowskiej drogówki wyjaśniają okoliczności zdarzenia drogowego, do którego doszło dzisiaj rano na ul. Granicznej w Dąbrowie Górniczej. W wyniku potrącenia przez hyunadia do szpitala ze złamaniem ręki i urazem głowy trafiła 26-letnia kobieta. Z wstępnych ustaleń mundurowych wynika, że piesza wtargnęła na jezdnię pod nadjeżdżający pojazd. Kierujący osobówką był trzeźwy.

Do feralnego zdarzenia doszło dzisiaj rano godz. 7.30 na ul. Granicznej w Dąbrowie Górniczej w rejonie centrum administracyjnego. Z wstępnych ustaleń policjantów wynika, że przed jadącego prawidłowo hyundaia getz kierowanego 57-letniego dąbrowianina nagle wtargnąła piesza przechodząca przez jezdnię poza przejściem dla pieszych. W wyniku zderzenia z pojazdem 26-letnia dąbrowianka ze złamaniem ręki i obrażeniami głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna kierujący osobowym hyundaiem był trzeźwy. Policyjne dochodzenie wyjaśni przyczyny i okoliczności wypadku.

Pamiętajmy!

Podstawowa zasada mówi, że pieszy, który na oznakowanym przejściu dla pieszych rozpoczął przechodzenie przez drogę, ma pierwszeństwo przed uczestnikami ruchu poruszającymi się po tej drodze, o ile przejście to nie jest kierowane przez upoważnioną do tego osobę lub sygnalizację świetlną. Oznacza to, że nie wolno zmusić pieszego do zatrzymania się, zwolnienia lub przyśpieszenia kroku, gdy znajduje się już na przejściu. Niebezpiecznymi i zabronionymi manewrami są także: omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu i wyprzedzanie bezpośrednio przed lub na przejściu dla pieszych. Do zdarzeń na "pasach" często dochodzi na jezdniach o dwóch pasach ruchu w tym samym kierunku. Dlatego też zaleca się, aby widząc przed sobą "zebrę", kierujący jadąc nie zmieniał już zajmowanego pasa ruchu.

Nie tylko kierowcy mają obowiązki podczas pokonywania "pasów". Przepisy wyraźnie mówią, że pieszy przechodząc przez jezdnię musi zachować szczególną ostrożność, a także korzystać z wyznaczonego przejścia dla pieszych. Kategorycznie zabrania się pieszym wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd i zza innego pojazdu lub przeszkody, ograniczającej widoczność. Zabrania się także pieszemu zwalniania kroku, zatrzymywania bez wyraźnej przyczyny podczas przechodzenia przez jezdnię, a także przebiegania przez drogę.

 

Powrót na górę strony