Bezpieczny rower - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Dąbrowie Górniczej

Wiadomości

Bezpieczny rower

Data publikacji 18.03.2009

Biuro Ruchu Drogowego KGP przy współudziale Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Instytutu Transportu Samochodowego zaapelowali w formie listu intencyjnego do producentów i dystrybutorów sprzętu rowerowego, o wyposażanie oferowanych do sprzedaży rowerów w niezbędne dla bezpieczeństwa ich użytkowników elementy odblaskowe.

Biuro Ruchu Drogowego KGP przy współudziale Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Instytutu Transportu Samochodowego zaapelowali w formie listu intencyjnego do producentów i dystrybutorów sprzętu rowerowego, o wyposażanie oferowanych do sprzedaży rowerów w niezbędne dla bezpieczeństwa ich użytkowników elementy odblaskowe.

 

 

Szanowni Państwo!

 

Każdego roku w Polsce dochodzi do około 6 tys. wypadków drogowych z udziałem rowerzystów, w których ponad 500 z nich ginie, a około 5 tys. zostaje rannych. Wielu zdarzeniom można byłoby zapobiec, gdyby rower był sprawny technicznie i właściwie wyposażony.

 

Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dn. 31.12.2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. nr 32, poz. 262 z późn.zm.), rower - jako pojazd uczestniczący w ruchu drogowym powinien być wyposażony w:

  • światlo pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu,
  • światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające - z tyłu,
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

 

Pomimo tego, wiele osób porusza się po polskich drogach rowerami, które nie zawsze są sprawne i nie spełniają wymogów obowiązkowego wyposażenia. Zasadniczym problemem jest brak oświetlenia. Wymagań bezpieczeństwa ruchu często nie spełniaja rowery nowe, oferowane do sprzedaży w sklepach, supermarketach, hurtowniach. Z różnych powodów znajdują one jednak nabywców, a kupujący ufnie wychodzą z założenia, że skoro rowerzostał dopuszczony do sprzedaży, to znaczy, że jest produktem bezpiecznym i spełnia określone wymogi. Jakże często się mylą...!

 

Brak zasadniczych elementów, bezpośrednio wpływających na bezpieczeństwo ruchu: elementów odblaskowych oraz świateł powoduje, iż po zapadnięciu zmroku lub podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych rowerzyści są niewidoczni na drodze, aprzez to realnie narażeni na "stanie się" ofiarą wypadku drogowego.

 

W 2008 roku policjanci ruchu drogowego prowadzili ogólnopolską kampanię edukacyjną pn."Rowerem bezpiecznie do celu". W bieżącym roku ta oraz inne inicjatywy mające na celu poprawę bezpieczeństwa kierujących jednośladami na polskich drogach będą kontynuowane. Aby były one skuteczne wymagają zaangażowania również wielu innych podmiotów, dlatego też apelujemy do producentów, importerów oraz dystrybutorów rowerów, które ostatecznie będą oferowane do sprzedaży, aby pojazdy te były wyposażane w podstawowe elementy bezpieczeństwa ruchu. Najprostszym, ale jakże skutecznym rozwiązaniem jest fabryczne i trwałe wyposażenie roweru w elementy odblaskowe: "z przodu", "z tyłu" oraz 'po bokach".

 

 

Jesteśmy przekonani, iż świadomość możliwości realnego zwiększania bezpieczeństwa na drogach wpłynie na odpowiedzialne działania w tym zakresie.

 

 

źródło: KWP Katowice